Historia parafii
parafialesisko.pl

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach została erygowana 15 marca 1958 r. Od 1 lutego 1946 r. istniała kuracja duszpasterska, podlegająca parafii św. Katarzyny.
Obecny kościół parafialny budowano pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Decyzja o przystąpieniu do budowy zapadła 7 stycznia 1937 r., a nad przedsięwzięciem czuwał ks. Jan Nepomucen Barabasz. W następnym roku, 6 czerwca 1938, w mury wznoszonej świątyni wmurowany został kamień węgielny z napisem: „NMP Królowej Korony Polskiej, aby Ona była naszą tarczą obronną i rękojmią naszej prawdziwej i wielkiej siły drogiej nam Ojczyzny”. Kościół był już gotowy w 1939 r., ale jego poświęcenie, którego dokonał ks. Brunon Depoix, odbyło się już po II wojnie światowej, 3 maja 1945 r. Ks. Jan Barabasz tego dnia nie doczekał, gdyż został aresztowany przez hitlerowców i w 1941 r. zginął z obozie koncentracyjnym w Dachau.
W okresie budowy kościoła miało miejsce bardzo ważne historyczne wydarzenie: 11 czerwca 1938 r. na terenie parafii odbyło się uroczyste powitanie relikwii św. Andrzeja Boboli – po kanonizacji w Rzymie przewożonych do Warszawy. Pociąg z relikwiami najpierw zatrzymał się na granicy państwa, w Zebrzydowicach, gdzie na dworcu witali świętego rodaka pielgrzymi z całej okolicy.
Później uroczystości powitania na polskiej ziemi odbyły się w Czechowicach. Po przyjeździe specjalnego pociągu-kaplicy na dworzec w Dziedzicach – o godzinie 9.15 – przeniesiono trumnę z relikwiami na dzisiejszy plac przed urzędem Gminnym w Czechowicach, na Lesisku. W uroczystości brali udział przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu, oświaty i wszystkich stanów. Hołd świętemu oddawało także wojsko z gen. Hallerem na czele. Honory przed relikwiami oddała kompania honorowa 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna wraz z orkiestrą. Żołnierze ubrani byli w galowe mundury, peleryny i duże kapelusze z pióropuszami. Na murach budującego się kościoła NMP Królowej Korony Polskiej, ze wspaniale udekorowanym i iluminowanym ołtarzem, umieszczono sarkofag z relikwiami i odprawiono Mszę Św. pontyfikalną, podczas której homilię wygłosił ordynariusz diecezji katowickiej biskup Stanisław Adamski.
Uroczystość była wielką manifestacją patriotyczno-religijną, a jej głównym organizatorem był ks. Jan Barabasz - dziekan i proboszcz parafii św. Katarzyny w Czechowicach. Do tego wydarzenia nawiązuje znajdujący się w prezbiterium potężny obraz Matki Bożej Królowej Polski, której oddają cześć tłumy świętych, a na ich czele klęczy apostoł Polesia – św. Andrzeja Bobola. Autorem obrazu jest znany artysta Ludwik Konarzewski, który w swej twórczości często sięgał do tematyki religijnej i patriotycznej.
Ważnymi wydarzeniami religijnymi jeszcze przed utworzeniem parafii w 1958 r. były prymicje rodaków: ks. Bolesława Kopca i ks. Jerzego Loski. W listopadzie 1953 r. poświęcenia trzech dzwonów dokonał ks. Antoni Odróbka.
W 1967 r. – 16 i 17 września – parafia przeżywała nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej.
Konsekracja kościoła parafialnego – której dokonał bp Herbert Bednorz – miała miejsce 3 maja 1970 r. Po roku 1982, pod kierunkiem proboszcza ks. Karola Psurka, rozpoczęła się budowa domu katechetycznego, z salkami do nauczania religii, pomieszczeniami dla biblioteki i kancelarii parafialnej, a także mieszkań dla księży wikariuszy.
W 1995 roku, od 25 listopada do 2 grudnia, w diecezji bielsko-żywieckiej gościła kopia figury Matki Bożej Fatimskiej. W ciągu tygodnia figura Matki Boskiej Fatimskiej przemierzyła teren diecezji, nawiedzając kościoły w Skoczowie, Ustroniu, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Oświęcimiu, Andrychowie, Kętach, Rajczy i w Żywcu. Następnie została przekazana do archidiecezji krakowskiej. W świątyni NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się wielkie modlitewne czuwanie z udziałem przedstawicieli różnych stanów i pielgrzymów z okolicznych miejscowości. W modlitwach uczestniczył biskup Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki.
Jednym z owoców tego nawiedzenia są nabożeństwa – wieczory fatimskie – odbywające się od maja do października, zawsze w sobotę po trzynastym dniu miesiąca. Uczestnicy tego modlitewnego czuwania biorą udział w procesji fz figurą MB Ftimskiej ze świecami wokół rynku.
W 1998 r. parafia przeżywała drugą peregrynację kopii Ikony Jasnogórskiej.

Ulice należące do parafii
Ks. Barabasza, Barlickiego, Braci Koźbów, Chrobrego, Dębowa, Dojazdowa, Drzymały, Górnicza, Jagiellońska 4, Klasztorna, Kolejowa, Kołłątaja, Konopnickiej, Kopcia, Korczaka, Krasińskiego, Kraszewskiego, Krótka 4, Legionów 87a, 95, 135, Łukasiewicza, pl. 1 Maja, Mickiewicza, Moniuszki, Niepodległości, Parkowa, Prusa, Reymonta, Sienkiewicza, Skargi, Słowackiego, Sobieskiego (z wyjątkiem nr 36), Studencka, Szarych Szeregów, Szwajcarska Dolina, Ślepa, Targowa, Towarowa, Wąska, Wesoła, pl. Wolności, Zabiele, Żeromskiego



Parafia Najświętszej Maryi Panny
Królowej Polski

ul. Ks. Barabasza 3
43-502 Czechowice-Dziedzice

tel. 32 215 35 99


Konto bankowe:
32 8453 0002 0018 5068 2000 0010
Jak do nas dojechać